مقالات تخصصی

سیروپ و کاربرد آن در نوشیدنی

سیروپ چیست؟

سیروپ به مایعی گفته می شود که غلیظ و چسبناک بوده و دراثر جوشاندن شکر زیاد در آب تهیه می شود. از سیروپ در شیرینی پزی ها، به عنوان شیرین کننده در نوشیدنی ها و نیز یه عنوان پوشاننده بر روی غذاها مثلا پنکیک ها، استفاده می کنند. ممکن است این سوال برای شما پیش آید که چرا از خود شکر استفاده نمی کنیم؟

سیروپ و کاربرد آن در نوشیدنی

باید بدانید که دانه های شکر به راحتی درون مایعات سرد حل نمی شوند و از آنجایی که این شربت ها مایع هستند به راحتی درون مایعات دیگر حل شده و مایع یکدست و یکنواختی را به ما می دهند، ضمن اینکه می توان با طعم دار کردن و افزودن چاشنی های دیگر انواع دلپذیر و متنوعی از سیروپ‌ها را تهیه نمود.

سیروپ ها را از نظر نوع به دو دسته تقسیم می کنند:

سیروپ های ساده

که شامل آب و شکر می باشند. در این شرایط مقدار زیادی شکر(نسبت شکر به آب در آن 1 به 1 و یا 2 به 1 است ) را درون آب داغ ریخته و اجازه می دهیم تا بجوشد و مایع غلیظی از آن بدست آید. از این نوع سیروپ در تهیه سس میوه ها و یا به عنوان نگه دارنده استفاده می شود. در واقع نام دیگر سیروپ ساده، همان شهد است که از دیر باز در خانه های ما استفاده می شده است.

سیروپ های طعم دار

که در تهیه آنها علاوه بر سیروپ ساده از یک عامل طعم دهنده در طی فرآیند تولید استفاده می شود. این مواد گاهی بصورت تک ماده و یا گاهی نرکیبی از چند نوع مواد محتلف است. مثلا سیروپ مطعر از مقادیر مشخصی طعم دهنده پرتقال و دارچین که به سیروپ ساده اضافه می شود، تهیه می گردد. سیروپ شکلات، سیروپ کارامل، سیروپ تمشک، پرتقال – عسل در این دسته قرار می گیرند. از این نوع سیروپ برای سرو بسیاری از پنکیک ها، بستنی ها و یا نوشیدنی ها استفاده می شود.

از معروفترین سیروپ ها می توان به سیروپ ذرت و سیروپ افرا اشاره نمود که در زیر مختصری راجع به آنها توضیح خواهیم داد.

سیروپ ذرت

سیروپ ذرت، یک شربت غذایی است که که از نشاسته ذرت بدست می آید و حاوی مقادیر بالایی مالتوز(نوعی قند ساده) می باشد. سیروپ ذرت در غذاها به منظور بهبود مزه، افزایش حجم، پیشگیری از کریستالیزاسیون شکر و به عنوان یک طعم دهنده استفاده می شود.

سیروپ افرا

شربت افرا معمولا از میوه درخت افرا می آید. درخت افرا دارای انواع مختلفی است، افرای شیرین، افرای قرمز و افرای سیاه از انواع مختلف آن به شمار می روند. در شرایط آب و هوایی سرد این درخت، نشاسته را در ریشه و ساقه خود ذخیره می کند و در فصل بهار این نشاسته به شکر تبدیل شده و در شیره تجمع می یابد. با حرارت دادن شیره و تبخیر شدن بخش اعظم آب آن، شربت غلیظی بدست می آید که همان سیروپ افرا نام دارد.


دوره های تخصصی میکسولوژی در مدرسه میکسولوژی ایران

شماره تماس:

۰۲۱۸۸۲۷۹۴۰۰

۰۲۱۸۸۲۷۹۵۰۰

۰۹۱۲۴۱۶۳۹۵۴

۰۹۹۰۲۳۸۵۵۲۰

اینستاگرام:

mixologyschool

آدرس آموزشگاه: تهران، اتوبان شیخ فضل‌الله نوری جنوب، خیابان سازمان آب، نبش شرقی خیابان حاجی پور امیر، پلاک ۲۶

»»» سایر دوره های مدرسه قهوه و خانه باریستا ایران | کلیک کنید…

»»» صفحه اینستاگرام “خانه باریستا ایران” : iranbaristahouse@

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Enter Captcha Here : *

Reload Image